Plakats WEBŠī gada 27. maijā Rīgā, Lucavsalas Atpūtas parkā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 norisināsies gada vērienīgākais vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei – Zaļās jostas vides festivāls“Mēs par tīru Latviju!”.Pasākums rīkots Pasaules vides dienas ieskaņās, akcentējot videi draudzīgu un veselīgu dzīvesveidu, īpaši nozīmi pievēršot atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmei. Tā laikā, paralēli čaklāko makulatūras, izlietoto bateriju un nolietotās elektrotehnikas vācēju godināšanai, ikvienam apmeklētājam būs iespēja apmeklēt virkni bezmaksas radošo darbnīcu un meistarklašu. [AFIŠA]

Pasākumā vienuviet ar plašu vides izglītības un atpūtas programmu dažādām vecuma grupām piedalīsies vairāk nekā 40 vides organizācijas, uzņēmumi un institūcijas. Vienlaikus ar radošajām darbnīcām, konkursiem un citām aktivitātēm, apmeklētājus no plkst. 12.00 ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs Lauris Reiniks, Samanta Tīna un citi mūziķi. Ieeja pasākumā bez maksas.

  

 

 

 

Pasākuma laikā tiks sumināti “Zaļā josta” izlietoto bateriju, makulatūras un nolietotās elektrotehnikas vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” uzvarētāji, kas visa aizvadītā mācību gada ietvaros snieguši nozīmīgu ieguldījumu tīrākas vides veidošanā, dabas resursu taupīšanā un atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstībā visā valsts mērogā. Konkursa ietvaros ir savākti un nodoti pārstrādei 1185442.50 kg. makulatūras!

Šajā mācību gadā makulatūras konkursam visvairāk bērnu iesaistījušies no Kuldīgas novada (3062 skolēni), Madonas novada (2043 skolēni) un Ogres novada (1953 skolēni). Savukārt visvairāk makulatūras - 51067 kg – izdevies savākt Ventspils novada skolēniem, otrajā vietā atstājot Kuldīgas novadu ar savāktiem 48473 kg makulatūras, trešajā vietā ierindojas Lielvārdes novads ar savāktiem 46770 kg makulatūras.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā.

Visvairāk makulatūras uz vienu izglītības iestādes audzēkni savākušas sekojošas izglītības iestādes:

1.vietaPūres pamatskolas Jaunsātu filiāle - 304.324 kg

2.vieta Jūrkalnes pamatskola - 252.833 kg

3.vetaDauguļu internātpamatskola - 220.865 kg

Visvairāk makulatūras uz izglītības iestādi kopumā savākuši sekojošu izglītības iestāžu audzēkņi:

1.vieta Lielvārdes novada pašvaldības Jumpravas vidusskola - 26240.00 kg

2.vieta Preiļu 1. pamatskola - 21209.00 kg

3.vietaVentspils PII "Varavīksne" - 20538.00 kg

Jāatzīst, ka izglītības iestādes makulatūras vākšanai gatavojas jau pirms mācību gada sākuma, pārstrādei sagatavojot vecās darba burtnīcas, iztīrot nevajadzīgos bibliotēku krājumus un pierakstītās klades. Tāpēc jau konkursa pirmajos norises mēnešos vairākas mācību iestādes bija gatavas nodot pārstrādei ievērojamu nevajadzīgo papīru apjomu. Arī mācību gada garumā bērni nevajadzīgo papīru vākšanā iesaista vecākus un radus, aicinot tiem sarīkot makulatūras vākšanas talkas darba vietās un iztīrot pašu mājas no izlasītajām avīzēm. Tādējādi makulatūras vākšana no lokālas aktivitātes skolās pāraug plašāka mēroga ilgtermiņa rīcībā, paralēli kam iedzīvotāji mācās izprast papīra pārstrādes procesus, uzzina, kas ir derīgs atkārtotai pārstrādei, kā arī mājās un darba vietās ievieš regulāru nevajadzīgu papīru šķirošanas sistēmu.

Kā atzīst Madlienas PII "Taurenītis", pirmsskolā vākt makulatūru, tas nozīmē sadarboties ar  bērnu vecākiem. Dažu bērnuvecāki ir tik aktīvi, ka apbraukā lauku mājas, lai atbrīvotu tās no vecajiem papīriem, tiek iztīrīti šķūņi un bēniņi. Savukārt Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem pārstāvji piebilst, ka viņiem makulatūras vākšana nav viens konkurss, tas ir nevis sākums, bet gan turpinājums jau ieviestajai atkritumu šķirošanai. Skolā uzstādītās uzņēmuma “Līgatnes papīrs” makulatūras vākšanas tvertnes regulāri piepildās un iztukšojas, papīrus noglabājot izvešanas kārtai.

Zaļās jostas festivāls“Mēs par tīru Latviju!”ir īpaši orientēts uz zaļa, ilgtspējīga, dabai un cilvēkam draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, tāpēc tā ietvaros ikviena aktivitāte ir rūpīgi pārdomāta un vērsta uz šī mērķa piepildīšanu. Tādēļ visas dienas garumā paralēli pasākuma centrālajai daļai apmeklētājus gaidīs vairāki desmiti dažādu izziņas un radošo darbnīcu, paraugdemonstrējumu un sportisku aktivitāšu, kā arī norisināsies pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijas.

Vairāk informācijas par pasākumu un aktivitātēm Zaļās jostas mālaslapā - www.zalajosta.lv